Plačevanje z denarjem
Plačevanje z denarjem zame ni bilo nekaj običajnega. Najlažje je bilo uporabiti kartico in plačati znesek na računu. Na ta način nisem imela pregleda nad stanjem bančnega računa in preverjanje le tega ni bilo v moji navadi. Živela sem v strahu, kdaj ga bo zmanjkalo in kdaj bo zopet prišel.
Življenjske okoliščine so me pripeljale do tega, da sem se naučila upravljati z denarjem in ga tudi fizično uporabljati.
Sedaj vse plačujem z denarjem. Razen, ko moram iti za nakupe na splet. Pa tudi tu vem, koliko denarja imam na voljo, si dam omejitev.
Pri plačevanju z denarjem, točno vem, koliko ga smem porabiti in koliko, dejansko ga imam v denarnici.
Ta način, mi omogoča, da ne zapravim več, kot lahko in imam svoje finance pod kontrolo.
Ko se odpravim v trgovino, vedno preverim, kaj moram kupiti in ker so to že običajne stvari, ki jih uporabljamo doma za gospodinjstvo, približno tudi vem, koliko bom dala za celotni nakup. Toliko denarja tudi vzamem s seboj.
Običajno imam nakupovalni seznam, katerega se tudi več ali manj dosledno držim. V primeru, da vidim ugodno stvar, za katero vem, da spada običajno na naš standardni nakup, pa ga ta trenutek nimam na seznamu, je možno, da ga vzamem. Načelom se držim nakupovalnega seznama.
Ta način, mi omogoča, da ne zapravim za stvari, ki jih ne potrebujem. Prepreči mi tudi to, da se mi ne kopiči prekomerna količine hrane in ni pretečenih rokov uporabe, pri kateri je potrebno zavreči hrano. Tudi na ta način, preprečim, prekomerno porabo denarja.
Ko sem uporabljala kartico, nisem bila pozorna, koliko denarja zapravim. In zelo sem se izogibala temu, da bi preverjala, kakšno je stanje na moji bančni kartici.
Pri denarju ni nič zakomplicirano, samo znati ga moramo uporabljati oziroma se je o denarju potrebno določene stvari naučiti. Sama se učim na način, da spremljam YouTube kanale s to vsebino. Sama nisem imela znanja o upravljanju denarja. In eno prvih pravil, ki sem jih sprejela je, da živim v okviru svojih zmožnostih.
To je odvisno, koliko prihodkov imamo in koliko imamo fiksnih stroškov ali izdatkov ter koliko nam ostane. In količina denarja, ki nam ostane je vsota, ki si jo razporedimo za stvari, ki jih ne potrebujemo nujno. Kar potrebujemo nujno pride vedno na vrsto za plačilo prvo.
Da imam dovolj denarja za mesec, ki je pred mano si naredim mesečni proračun (budget). Tu si določim, koliko denarja gre v posamezno kategorijo, kot so fiksni stroški, hrana in gospodinjski pripomočki ter ostalo, kar potrebujem plačati in koliko mi ostane. Za fiksne stroške, kot so položnice in ostale obveznosti, ki jih ima, plačam prvo, potem si dam na stran za hrano in ostale gospodinjske pripomočke.
Sama se poslužujem kuvertnega varčevanja in poslovanja. To pomeni, da dam v kuverto denar za hrano in vse ostale. Ta denar uporabim tekom meseca. Na ta način imam ves čas na vpogled, koliko denarja porabim in koliko ga imam še na razpolago.
Vem, da ni za vsakogar ta način. Meni je pomagal ta način, da sem se naučila upravljati z denarjem in da mi ni denar ne povzroča več stresa. Sedaj imam jaz denar pod kontrolo in ne denar mene.
Potrebno se je zavedati, da učenje o denarju poteka ves čas, saj se vedno lahko kaj novega naučimo. To je proces pri kateremu so lahko spodrsljaji iz katerih se učimo. Je proces učenja, testiranja, kako najbolj optimalno upravljati s svojim denarjem. Potrebno je biti vztrajen in se ne ustrašiti, ko pride do težav, temveč poiskati rešitev.
#denar,#prihodek,#izdatek,#varčevanje,
#skromnoživljenje,#porabadenarja,#budget
#kuvertnovarčevanje,#družinskiproračun