Proračun

Published on 13 May 2021 at 14:59

Kako napraviti proračun

Zelo pomemben korak pri učenju in upravljanju denarja je proračun. Sama napravim družinski proračun. Vsak lahko oblikuje svoj proračun, glede na življenjsko situacijo v kateri trenutno je. 

Soočiti se moramo s svojo trenutno situacijo. Vedno začnemo s tem. 

Zakaj je pomemben proračun? Ker na podlagi tega točno vemo koliko denarja imamo na voljo.  

Predno sem bila vešča oblikovanja proračuna, sem se lovila in testirala, prilagajala. Vse je odvisno od tega, kako živite in kaj želite doseči z denarjem.  

Seveda se razlikuje proračun, če smo sami ali imamo partnerja ali družino. Na sestavo proračuna tudi vpliva, če imamo kaj dolgov ali ne. 

  1. Prvo damo skupaj vse prihodke, ki jih imamo mesečno. Vse. To pomeni, plača,      preživnina, socialni transferji..   A 

2.   Pogledamo vse položnice, ki jih moramo plačati - elektrika, elektro, voda, SPL –          upravnik, TV, internet, mobilni telefon... Sem spadajo tudi mesečne obveznosti            dolgov, kreditov.   B 

3.  Od prihodkov odštejemo mesečne izdatke, mesečne obveznosti.  

              A – B = C 

4.  Dobljeno vsoto prvo namenimo za hrano. Ta podstavka bo večja v proračunu.             Koliko denarja na mesec potrebujete si postavite določeno vsoto za vsak teden         ter potem pomnožite s 4 ali 5, odvisno od tednov, ki jih ima mesec. To dosežete s       poizkušanjem, testiranjem. S časoma pridete do idealne številke. Če ne veste,             koliko porabite za hrano, lahko to ugotovite na način, da en mesec spremljate 

     vso  porabo denarja za nakup hrane. Na ta način dobite znesek, ki ga potrebujete       za hrano.  D 

5.  Vsoto, ki jo dobite od hrane odštejete od vsote, ki je ostala od razlike med                    prihodki in izdatki. 

              C – D = E 

6.  Dobljeno vsoto  ( E ) nato porabite lahko za dodatno poplačilo dolgov ali                       počitnice ali zabavo ali oblačila. Tudi to vsoto si potem smiselno porazdelite po         kategorijah, po ostalih željah, ki jih imate. Ali mesečno date na stran za počitnice,       morda želite privarčevati za nov avto ali stanovanje. Morda za praznovanje                 rojstnega dne... Vaše želje pridejo na vrsto na koncu. Vsoto E, ki vam ostane,               porazdelite po ostalih kategorijah ali željah. 

Tako izgleda postopek, ko ustvarjamo svoj proračun.  

Pri tem se je potrebno zavedati, da bo lahko potreben čas, da usvojite oblikovanje proračuna. Ne obupajte, če vam takoj ne uspe. Že s tem, ko začnete ste na pravi poti. 

Svoj proračun lahko vodite na več načinov - lahko vpisujete v Excelovo tabelico, lahko poiščete aplikacijo na telefonu ali si ustvarite svoj način zapisovanja na list ali zvezek. Sama vodim proračun v zvezek. Vsako leto ga nadgradim, vsaj z izkušnjami tudi napredujemo in znamo bolje izoblikovati svoj proračun. Izkušnje nam dajo, kako je optimalno lahko oblikovan naš proračun. 

Vodenje proračuna si vedno prilagodite sebi, svojim potrebam. Ta se lahko spreminja skozi čas.  

Lahko začnete s proračunom, ko imate dolg ali več dolgov in ko so poplačani, jih nimate več vodenih v proračunu. Na to mesto lahko pride namensko varčevanje. 

Da bi bili bolj uspešni pri tem, je dobro da imate svoj močen zakaj?  Zakaj si želite naučiti upravljanja z denarjem in zakaj si želite spremembe na tem področju, saj znajo biti tudi trenutki, ko nismo prepričani v to in pri tem nam pomaga naša motivacija, zakaj si želim spremembe. 

Zaupajte si, da zmorete. Vztrajajte in iščite pravi način, ki bo vam prijazen in sprejemljiv proračun. 

Andreja

#denar,#prihodek,#izdatek,#varčevanje, 

#skromnoživljenje,#porabadenarja,#budget 

#kuvertnovarčevanje,#družinskiproračun#minimalizem

#osebnistečaj