5 prepričanj, ki jih imamo o denarju
Danes bom predstavila 5 prepričanj, ki jih imamo običajno ljudje o denarju.
Ta prepričanja, se da spremeniti ali videti drugače, ko imamo neko novo vedenje o tem prepričanju.
Ta prepričanja so:
1. Nisem dobra z denarjem ali nisem dober z denarjem
Dokler ne vemo drugače, ne moremo narediti stvari drugače. Dokler nimamo potrebnega znanja, ne moremo delati drugače. Potrebno je pridobiti informacije na posameznem področju, ravno tako tudi na področju naših financ. Najpogosteje imamo podoben način upravljanja z denarjem, kot smo ga pridobili v domačem okolju.
Potrebno se je odločiti, da bomo spremenili to prepričanje in začeli pridobivati znanje na temo upravljanje z denarjem in to znanje prenesti na naš primer financ.
2. Dober si lahko z denarjem, če ga imaš veliko
Na poti, ko se učim z upravljanjem z denarjem, sem srečala veliko ljudi, ki so imeli velike prihodke in ravno tako niso bili dobri pri upravljanju z denarjem.
Vsi, ki se nismo v preteklosti naučili, kako upravljati z denarjem, se enkrat moramo, če želimo spremeniti naše finančno stanje. Tako kot vsako stvar, se je tudi na tem področje možno naučiti nekaj novega. In te stvari nam bodo vsekakor koristile. Znanje, ki ga pridobimo implementiramo v naše življenje in lahko se po nekaj mesecih vidi napredovanje. Potrebno je vztrajati.
3. Samo en način upravljanje denarja je možen/ upravljanje z denarjem je dolgočasno
Sama sem imela na začetku težave, kako oblikovati proračun in sem mislila, da ga ne potrebujem. Sem že začela določene stvari, ki so mi koristile, kot je kuvertno varčevanje/ kuvertno upravljanje denarje, vendar so se stvari resnično spremenile, ko sem začela pisati mesečni proračun v zvezek. Lahko ga imate tudi na računalniku - Excel tabela ali na telefonu, kjer so različne aplikacije. Meni niso šle aplikacije in sem mislila, da sem slaba oziroma, da mesečni proračun ni zame. S časoma sem ugotovila, da mi najbolj odgovarja, da imam zvezek, kjer si zapišem mesečni proračun in sedaj sem pri tem zelo dobra. Potrebno je poiskati in poskusiti različne načine, da se lahko ugotovi, kaj vam leži.
4. Ne splača se začeti, je že prepozno
Ni res. Nikoli ni prepozno, da spremenite kar si želite v svojem življenju, tudi na področju denarja. Vedno je pravi čas, da se naučite urediti svoje finance. S pridobivanjem več in več znanja, ste tudi boljši s upravljanje svojega denarja. Nikoli ni prepozno.
5. Če bi imela denar bi bila srečna/ če bi imel več denarja bi bil srečen
Količina denarja ni zagotovilo za vašo srečo. Vaša sreča je odvisna od vas samih, kako živite, kaj vas osrečuje... Vsekakor je dobro, da imamo denar, saj brez njega ne moremo živeti, samo srečo imamo lahko tudi, ko nismo vse naštudirali v življenju in tudi ne bomo 😊 Življenje je potovanje in ko ga kot takega sprejmemo, je vse lažje. Res pa je, da sem veliko bolj mirna in sproščena, sedaj ko sem boljša z denarjem in na tem področju ni stresa, ker vem, kako bom porabila denar in kako ga bom privarčevala za stvari, ki jih potrebujemo.
Prepričanja, ki jih imamo o denarju se da spremeniti. Včasih je dovolj, če samo vidimo stvari z druge perspektive. Naj vas vaša starost ne ovira, da bi začeli spreminjati odnos do denarja in se naučili kako ga bolje uporabljati/ upravljati.
Andreja
#denar,#prihodek,#izdatek,#varčevanje,
#skromnoživljenje,#porabadenarja,#budget
#kuvertnovarčevanje,#družinskiproračun#minimalizem
#osebnistečaj