6 napak, ki jih delamo z denarjem
Naj začnem, da smo vsi ljudje in vsi delamo napake. Na svoji poti se vedno učimo novih stvari. Napake delamo, dokler ne vemo drugače. Ko imamo novo znanje ali pridobimo novo informacijo o določeni temi, lahko spreminjamo svoje napake.
Bodimo sočutni do sebe tudi ko gre za denar in napake, ki jih delamo pri denarju.
Pogoste napake, ki jih delamo z denarjem:
1.
Nimamo narejenega proračuna ali ga imamo in se ga ne držimo. Proračun nam da informacijo, kje se trenutno nahajamo finančno. Točno vemo koliko denarja pride vsak mesec do nas in koliko ga porabimo za določeno kategorijo. Kako bomo oblikovali proračun je odvisno od nas in naših potreb in želja.
2.
Preveč zapravljamo - Živimo preko svoji možnosti. Kaj pomeni, da živimo preko svojih možnosti? To pomeni, da ima naša finančna bilanca na koncu meseca primanjkljaj, se pravi, da zapravimo več našega denarja, kot ga dobimo. Poslužujemo se kreditov, limitov, kreditnih kartic. Vse te stvari imajo velike obresti in na ta način izgubljamo svoj denar. Zato je pomembno, da imamo proračun, ki se ga držimo in se izognemo nepotrebnim nakupom.
3.
Poslužujemo se kreditnih kartic ali bančnih kartic in ne preverjamo, koliko smo porabili in koliko denarja imamo še na razpolago. Sama vse plačujem z denarjem. Na ta način vem, koliko denarja imam za določeno kategorijo.
4.
Koliko denarja porabite za hrano? Proračun za hrano je večja kategorija pri proračunu. Tu sem s spremljanjem koliko porabim na mesec, določila proračun za hrano. Sama se poslužujem tudi tedenskega jedilnika, ki ga pripravim v naprej in na podlagi tega seznama dokupim hrano, ki je ni v shrambi. Prvo preverim shrambo, kaj lahko pripravim iz obstoječe hrane, potem še manjkajoče sestavine dokupim. Sama uporabljam preproste jedilnike, ki jih jemo z otroci.
5.
Nakupimo preveč oblačil in čevljev. Dobro je vedeti, koliko oblačil zares potrebujemo in ali vsa oblačila tudi zares nosimo. Seveda zamenjamo stvari, ki se obrabijo ali so nam prevelika ali premajhna. Samo včasih se nam zgodi, da gremo v nakup novih stvari, ki jih ne potrebujemo, ker nam je dolgčas, ko ne vemo, kaj bi sami s seboj ali ko se ne počutimo najbolje. Bodimo pozorni na svoje počutje, predno gremo v nov nakup. Pred nakupom je dobro, da pogledamo v omaro, kaj potrebujemo in dokupimo stvari, ki jih potrebujemo.
6.
Nič ne privarčujemo. Po izkušnjah, ki sem jih dobila, sedaj ko imam proračun, lažje določim, koliko denarja dam lahko na stran. Varčevanje lahko pričnemo z 5 evri ali manj ali več, kolikor lahko date na stran. Poskusite prvo z majhnimi zneski in postopoma, dodajajte, če lahko. Vztrajajte nekaj čas. Na ta način se gradijo nove navade.
Vse te napake sem delala tudi sama. Sedaj, ko sem se naučila upravljati z denarjem in spremenila svoj odnos z denarjem so je finančno stanje v mojem življenju izboljšalo. To je dolgoročni proces. Dobro je , da se svojih napak zavedamo in postopno spreminjamo. Vse to je v naše dobro.
Andreja
#denar,#prihodek,#izdatek,#varčevanje,
#skromnoživljenje,#porabadenarja,#budget
#kuvertnovarčevanje,#družinskiproračun#minimalizem
#osebnistečaj